5 rád, ako sa dostať z dlhovej špirály

Ak človek padne do dlhovej špirály, dostane sa z nej len veľmi ťažko. Zbaviť sa všetkých dlhov je zložité, ale určite nie nemožné.

Čo je to dlhová špirála?

Dlhová špirála je jav, ktorý v posledných rokoch postihol množstvo slovenských domácností. Strata zamestnania, nečakané výdavky, vážne zdravotné problémy vyžadujúce nákladnú liečbu a ďalšie ťažkosti idú ruka v ruke so zhoršujúcou sa finančnou situáciou. Práve vtedy sa mnoho ľudí rozhodne pre úver, ale ak ho nedokážu splatiť, sú nútení si zobrať ďalšie a ďalšie pôžičky či kreditné karty, ktoré sú čoraz nevýhodnejšie. Človek sa ocitne v bludnom kruhu splácania starých a poberania nových pôžičiek, v tzv. dlhovej špirále. Finančná situácia sa mu úplne vymkne spod kontroly.

Ako sa zbaviť dlhovej špirály?

Vymaniť sa z dlhovej špirály nie je jednoduchý, ani rýchly proces a môže trvať desiatky rokov v závislosti od toho, akú sumu dlhujete. Vyžaduje si to veľa trpezlivosti a pevnú disciplínu. Ako na to?

1. Prestaňte si ďalej požičiavať

Základným pravidlom je prestať sa zadlžovať a brať ďalšie pôžičky a úvery. Musíte prehodnotiť postoj k peniazom a pochopiť, že ďalšia pôžička problém nevyrieši, iba zhorší už aj tak zlú finančnú situáciu. Naučte sa vyžiť z vlastných prostriedkov a ak sú mesačné splátky úverov príliš vysoké, požiadajte finančné inštitúcie na určitý čas o nižšie splátky.

2. Spíšte si všetky dlhy a nastavte si plán splácania

Všetky úvery si spíšte na papier aj výškami a termínmi splátok, úrokmi a celkovou dlžnou sumou. Zamerajte sa na tie úvery, pri ktorých meškáte so splátkami najdlhšie a ktorých neplatenie Vás vyjde najdrahšie. Porozmýšľajte, či by nebolo možné niektoré záväzky zlúčiť do jedného. Na základe spísania všetkých dlhov a termínov splatnosti splátok si naplánujte mesačný rozpočet.

3. Obmedzte výdavky a šetrite, kde sa dá

Bohužiaľ, ak sa chcete dostať z dlhovej špirály, bude to stáť veľa odriekania. Pomôžu aj veľmi malé každodenné úspory. Kupujte len to, čo nevyhnutne potrebujete k životu. Ideálne je, ak si začnete všetky výdavky spisovať, aby ste mali prehľad, kde míňate zbytočne a kde by ste mohli ušetriť. Pomôžu aj rôzne triky ako napr. zoznam nutných potravín pri nákupe, presne určená suma na nákup alebo nakupovanie len s pocitom sýtosti. Predajte veci, ktoré nepotrebujete, namiesto automobilu alebo verejnej dopravy používajte bicykel a pod.

4. Získajte ďalší zdroj príjmu

Ak sa chcete vymaniť z dlhovej špirály, nutne potrebujete pravidelný príjem. Preto je najdôležitejšie nájsť si zamestnanie a popritom ďalšie zdroje príjmu, ktoré pomôžu dlhy zaplatiť. Môže ísť o letné alebo víkendové brigády, prenájom izby v dome alebo byte, práca cez internet, starostlivosť o cudziu záhradu alebo domácnosť, opatrovanie detí a pod.

5. Komunikujte s finančnými inštitúciami

Častým konaním dlžníkov je nepreberať, ignorovať a neotvárať poštu, pretože vedia, že v listoch na nich čakajú nepríjemné správy. Problémy sa však takto nevyriešia, iba sa zhoršia a dlžníkovi pribudnú ďalšie poplatky. Ak nedokáže zaplatiť splátky, komunikujte s bankou alebo nebankovou spoločnosťou. Je v záujme všetkých korektných spoločností, aby sa im požičané finančné prostriedky vrátili. Preto sa vždy snažia s klientom dohodnúť a nájsť prijateľné riešenie pre obe strany.

Slovenské domácnosti patria medzi najzadĺženejšie v Európskej únii. Väčšina exekúcií vzniká kvôli nesplateniu spotrebných úverov, ktoré si klienti berú aj na veci, bez ktorých by sa hravo zaobišli. Preto ak sa nechcete dostať do úverovej špirály, vždy si požičiavajte s rozumom a len vtedy, keď to nevyhnutne potrebujete.

5 rád, ako sa dostať z dlhovej špirály
5 (100%) 1

toppozicka big

Overená pôžička na čokoľvek.Chcem si požičať