Do registra dlžníkov nechce byť zaradený nikto. Čo to znamená byť v registri? Kedy začína byť človek vedený ako dlžník a ako sa z registra dostať?
Typy registrov
Na Slovensku existuje niekoľko registrov, ktoré vedú rôzne inštitúcie. Odlišujú sa od seba najmä v tom, ako rýchlo neplatiča do zoznamu zapíšu alebo vymažú. Rozdiely sú aj v tom, komu sú alebo nie sú registre prístupné. Ako neplatič môže byť človek evidovaný z rôznych dôvodov – ak mešká so splátkou hypotéky, zabudol uhradiť faktúru od mobilného operátora alebo odviesť načas odvody.
Zoznamy dlžníkov na Slovensku
- Bankový úverový register
- Register nebankových spoločností
- Zoznam dlžníkov Sociálnej poisťovne
- Zoznamy dlžníkov zdravotných poisťovní
- Zoznamy neplatičov daní
- Black list mobilných operátorov
- Internetové zoznamy
- Ďalšie zoznamy (napr. zoznamy SOLUS)
Spoločný register dlžníkov
Novela zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorá vstúpila do platnosti 30. septembra 2015 zaviedla zákonnú povinnosť pre všetkých poskytovateľov úverov poskytovať údaje aspoň do jedného elektronického úverového registra. V tomto registri si spoločnosti navzájom vymieňajú informácie o dlžníkoch. Ak chce klient napríklad získať hypotéku, banka sa dozvie aj to, či nemešká so splátkou za televízor.
Aké informácie sú uvedené v registroch?
Úverový register bánk nie je len o neplatičoch. Zhromažďuje informácie o každom, kto čerpá úver alebo oň ešte len žiada. V bankovom úverovom registri a v registri nebankových spoločností sú dostupné údaje o tom, či má klient úver a o aký typ úveru ide. Uvádza sa aj postavenie klienta v úverovom vzťahu, a to ako žiadateľa, spolužiadateľa, ručiteľa alebo spoluručiteľa. K ďalším informáciám patria pôvodná výška úveru, aktuálny zostatok, výška mesačnej splátky, počet splátok do splatnosti, platobná disciplína a výška splátky, ktorá je už po splatnosti. V registri figurujú aj informácie o prečerpaní na účte a prekročených limitoch na kreditných kartách. Negatívny záznam môže v registri získať aj klient, ktorý žiadal o úver, ale nedostal ho alebo pri žiadaní zatajil úver v inej banke.
Kedy sa človek dostane do registrov ako neplatič?
Rýchlosť zaradenia do registrov záleží individuálne od každej inštitúcie. Vo všeobecnosti však platí, že spoločnosti aktualizujú údaje v registroch raz mesačne. Ak sa klient omešká so splátkou úveru, ale stihne ju uhradiť do niekoľkých dní a pred dátumom aktualizácie údajov, táto informácia sa do registra nedostane.
Ako dlho je človek zaradený v registroch dlžníkov?
Bankový a nebankový register uchováva informácie dovtedy, kým klient dlhy nesplatí a potom ich archivuje ešte päť rokov. Ako neplatič teda klient figuruje dlho potom, ako dlhy splatí. Môže to spôsobiť, že jeho ďalšia žiadosť o úver bude zamietnutá alebo ho získa s vysokou úrokovou sadzbou a za nevýhodných podmienok.