Finančné problémy kvôli pôžičke: Ako sa im vyhnúť?

Množstvo ľudí nedokáže riadiť vlastné financie bez emócií a rozumne. Finanční poradcovia, exekútori či ,,krotitelia dlhov“ by vedeli rozprávať kvôli akým nerozumným rozhodnutiam sa ľudia zbytočne dostávajú do finančných problémov.

Pritom na začiatku je vždy viac možností, ako problémy riešiť, chýba však vôľa a ochota nechať si odborne poradiť. Najčastejšou stratégiou dlžníkov je neotvárať nepríjemné obálky a čakať, čo sa stane namiesto rozumných riešení. Ako sa vyhnúť situácii, kedy nedokážete splácať svoje záväzky?

1. Jednoduchý úver neznamená najvýhodnejší

Ľahko, rýchlo, online, bez zbytočných papierov a bez návštevy pôžičky – takto lákajú klientov nebankové a aj bankové spoločnosti. Rýchle a jednoduché vybavenie pôžičky znie lákavo a určite je aj komfortné, ale či sa aj finančne oplatí, to je už otázne. Ďalším typom dostupných úverov, na ktoré sa dajú klienti ľahko zlákať, sú spotrebné úvery na tovar alebo službu v mieste, kde sa predávajú. Priamo na predajni tak môžete získať úver na auto, elektroniku alebo novú podlahu aj s montážou. Všeobecne však platí, že čím jednoduchšie získate úver, tým bude drahší. Preto sa oplatí venovať rozhodovaniu istý čas a prezrieť si aj ostatné ponuky na trhu, aby ste získali tú najvýhodnejšiu.

2. Finančná gramotnosť

Množstvo ľudí sa vo financiách nevyzná a nevhodne pristupuje k peniazom. Dlhodobé ciele financujú drahými úvermi, požičiavajú si aj na to, čo nepotrebujú, ignorujú zjavné riziká a nepoisťujú sa pred nimi. Nevedia posúdiť svoju finančnú situáciu, nevyznajú sa v bankových úverových produktoch a aj napriek tomu nevyužijú služby finančného poradcu, ktoré vnímajú ako vyhodené peniaze. Pritom základom by malo byť, že ak sa v nejakej oblasti nevyznám, podrobne si ju naštudujem alebo využijem poradenstvo od odborníka.

3. Neochota tvoriť finančné rezervy

Na Slovensku vládne pomerne vysoká neochota tvorby finančných rezerv. Aj drobné čiastky môžu po určitom čase narásť na sumu, ktorá človeka zachráni vo finančne nepriaznivom období. Bokom by ste mali mať odloženú sumu, ktorá pokryje životné náklady minimálne na tri mesiace. Finančnú rezervu by ste nemali zanedbávať najmä v prípade, ak už splácate pôžičku. Ak je úverové zaťaženie v norme a máte dostatočné finančné rezervy, riziko, že sa dostanete do problémov so splácaním je veľmi nízke.

4. ,,Emocionálne“ zadlžovanie

Až 30 % prípadov ľudí s finančnými problémami tvoria tí, ktorí chceli pomôcť rodine alebo blízkym priateľom vo forme ručenia za úver alebo brania pôžičky na vlastné meno pre druhého človeka. Málo ľudí sa dokáže emocionálne odosobniť, ak ich o pomoc žiada rodina a mnohokrát na to bohužiaľ draho doplácajú. V takýchto prípadoch, ak chcete pomôcť blízkemu, obráťte sa na odborníka, ktorý bude mať pragmatický pohľad na celú situáciu a nebudú na neho vplývať príbuzenské vzťahy.

5. Splátky, ktoré udržíte pod kontrolou

Ak chcete mať úver pod kontrolou, nemal by „zhltnúť“ viac ako tretinu príjmu. Podľa štatistík však má až tretina Slovákov splátky vyššie ako 30 % z mesačného príjmu. Je to znakom absencie finančného plánu, ako zvládať výdavky a postupne vyvárať majetok. Z prieskumov vyplýva, že až 41 % opýtaných sa spolieha na pomoc rodiny pri vytváraní majetku, najčastejšie formou dedičstva alebo darovaním väčšieho množstva peňazí od rodičov napr. pri kúpe vlastnej nehnuteľnosti alebo automobilu.

Využívanie úverov samé o sebe nie je zlé, treba však vedieť ako na to. Ak sa v niečom nevyznáte, treba sa jednoducho obrátiť na odborníka. Aj pri pôžičke totiž platí, že je dobrý sluha, ale zlý pán.

Finančné problémy kvôli pôžičke: Ako sa im vyhnúť?
5 (100%) 1

toppozicka big

Overená pôžička na čokoľvek.Chcem si požičať