Najčastejšie chyby pri žiadosti o úver

Rozmýšľate nad novým úverom? Na čo všetko si treba dať pozor a čomu sa vyvarovať?

1. Zbytočné znižovanie splátok

Mesačné splátky úveru by mali byť také vysoké, aby ste ich mohli bez problémov zaplatiť a zároveň zo zvyšku pokryť všetky životné potreby. Splácať nízke splátky je pohodlné a viac odľahčia rodinný rozpočet, ale treba si uvedomiť, že čím nižšie splátky, tým viac sa predĺži dĺžka splácania a úver sa viac predraží. Platí to aj pri refinancovaní. Ak ste dokázali bez problémov splácať sumu pri starom úvere, pri novom ju neznižujte.

2. Výška úveru nad rámec možností

Jednou z najbežnejších chýb je, že klienti žiadajú o viac, ako si v skutočnosti môžu dovoliť. Záujmom banky je, aby sa klient nedostal do finančných ťažkostí, a preto je mu vždy ochotná požičať len toľko, koľko je schopný splácať v rámci jeho možností. Aj zamietnutie úveru sa zapíše do bankového registra a môže zhoršiť Vaše šance na získanie úveru v budúcnosti.

3. Výška úroku vs. RPMN

Najdôležitejší ukazovateľ pri všetkých typoch úverov je RPMN – ročná percentuálna miera nákladov. RPMN zohľadňuje okrem úrokovej sadzby aj všetky poplatky spojené s pôžičkou. Výška úroku je v porovnaní s RPMN nižšia, preto úvery vždy posudzujte podľa RPMN a nie podľa výšky úroku. Platí, že čím nižšie RPMN dostanete, tým lacnejší by mal byť celý úver.

4. Zastieranie iných záväzkov

Pri žiadosti o pôžičku vždy uveďte všetky úvery a inštitúcie, kde ste vedený ako dlžník. Banka na to aj tak príde, pretože bonitu klienta preveruje v úverových registroch. Príde aj na to, že ste v minulosti meškali so splátkami. Radšej sa dopredu banke priznajte aj s vysvetlením, prečo ste mali problémy so splácaním.

5. Žiadosti o úver vo viacerých bankách

Ak uvažujete o úvere, je rozumné spraviť si prieskum trhu a vybrať tú najlepšiu ponuku. Môžete sa prísť informovať aj priamo do banky, ale podať žiadosť o úver by ste mali len v jednej banke. Nežiadajte o úver vo viacerých bankových aj nebankových inštitúciách naraz.

6. Pozor na poplatky pri refinancovaní

Ak sa chystáte vymeniť starý úver za nový, oplatí sa Vám to len vtedy, ak je úspora vyššia aj po pripočítaní všetkých poplatkov v starej aj novej banke. Napríklad pri hypotekárnych úveroch sa starej banke platí 1 % zo zostatku dlžnej sumy. Ďalším poplatkom je vyčíslenie tohto zostatku. Na poplatky netreba zabudnúť ani v novej banke. Môže si zaúčtovať poplatok za poskytnutie úveru, ktorý môže byť vo výške 0,8 % z požičiavaných peňazí. Zriadenie záložného práva môže vyjsť na 74 €, ohodnotenie nehnuteľnosti od 150 € do 300 €.

7. Reklamné triky bánk

Banky sa predbiehajú v tom, ktorá poskytne nižší úrok. V reklamách lákajú na nízke úroky už ,,od“ 1,5 %. V praxi to však vyzerá úplne inak, pretože najnižšie úroky získajú len vybraní klienti s vyššími zárobkami, ktorí už užívajú iné bankové produkty alebo si ich dokúpia.

8. Zabúdanie na fixáciu

Ak sa rozhodujete pre hypotéku, finanční poradcovia Vám radi vypočítajú, koľko ušetríte v porovnaní s inými ponukami. Napríklad vypočítajú úsporu s aktuálnym úrokom počas 30 rokov. Je to nereálne, pretože výška úroku je nemenná len počas obdobia fixácie. Potom sa úrok môže zmeniť, a to buď znížiť alebo zvýšiť. Preto Vám nikto nemôže vypočítať, koľko ušetríte za 30 rokov pri napríklad päťročnej fixácii. Nedajte sa obalamutiť úsporami vo výške niekoľko tisíc eur. Žiadajte, aby Vám úsporu vypočítali len do konca fixácie.

9. Okamžitá zmena banky

Aj keď ste natrafili na výhodnejšiu ponuku v inej banke, so záujmom o úver oslovte najskôr Vašu aktuálnu banku. Banky sa snažia klientov udržať, hlavne ak majú dobrú platobnú disciplínu a pravidelný príjem. Môže sa stať, že Vám vypracujú individuálnu ponuku, ktorá bude výhodnejšia ako ponuka konkurencie.

Najčastejšie chyby pri žiadosti o úver
5 (100%) 1

toppozicka big

Overená pôžička na čokoľvek.Chcem si požičať