Nakupujte na splátky s rozumom

Nákupné správanie spotrebiteľov sa za posledné roky zmenilo. Ľudia nakupujú na splátky omnoho radšej a tovar pritom preplatia, akoby si na vytúženú vec mali našetriť. Na splátky sa dnes dá kúpiť takmer všetko – elektronika, nábytok, dovolenka alebo plastická operácia. Prečo je nakupovanie na splátky také populárne? Najväčším lákadlom je totiž získanie tovaru ihneď. Šetriť sa naopak musí niekoľko mesiacov, či dokonca rokov.

Ako nákup na splátky funguje?

Väčšina splátkových spoločností vyžaduje pri nákupe tovaru zloženie prvej mimoriadnej splátky, ktorá sa nazýva akontácia. Jej výška sa pohybuje okolo 10 – 20 % z kúpnej ceny. Zvyšná suma tovaru spolu s úrokmi je potom rozložená na splátky, ktoré klient pravidelne platí počas obdobia splatnosti. V súčasnosti mnohé spoločnosti ponúkajú aj nákup na splátky bez akontácie, aby získali ešte viac klientov. Splátkové spoločnosti sa zameriavajú najmä na ľudí s priemerným a podpriemerným príjmom. Bohužiaľ sú to väčšinou takí, ktorí by sa mali zbytočnému zadlžovaniu vyhýbať.

Koľko preplatíte s nákupom na splátky?

Základným pravidlom, ako zistiť skutočnú cenu nákupu na splátky, je zamerať sa na parameter RPMN – ročnú percentuálnu mieru nákladov. Tá Vám o nákupe na splátky prezradí omnoho viac ako samotný úrok. Ten býva často tlačený nadol, aby na prvý pohľad oslovil viac zákazníkov. V skutočnosti si k nemu predajca môže pripočítať ďalšie náklady a poplatky, ktoré reprezentuje práve číslo RPMN. Každý predajca je povinný uvádzať ho v ponuke nákupu na splátky alebo sa dá vypočítať v splátkovej kalkulačke.

Kedy je nákup na splátky výhodný?

Ak tovar potrebujete kúpiť hneď, RMPN by sa mala pohybovať do maximálne 15 % až 20 %. Ak je RPMN nad 30 %, tovar sa neoplatí kupovať, lebo je príliš predražený. Skúste pohľadať inú splátkovú spoločnosť, využite možnosť povoleného prečerpania na bankovom účte alebo požiadajte v banke o úver.

5 hlavných zásad nákupu na splátky

1. Kupujte len to, čo naozaj potrebujete

Je rozdiel, ak kupujete mobilný telefón preto, že starý sa Vám pokazil alebo preto, že chcete byť in a mať najnovšiu technologickú novinku.

2. Nakupujte od overených firiem

Pred nákupom na splátky si spoločnosť overte a radšej nakupujte u dlhoročných predajcov ako napr. Consumer Finance Holding (Triangel, Quatro) alebo Home Credit.

3. Urobte si cenový prieskum

Rovnaký tovar u dvoch rozličných predajcov môžete získať za rozdielnu cenu, niekedy až v desiatkach eur. Nesiahajte hneď po prvej ponuke, ale použite porovnávače cien a rozhodnite sa pre tú najvýhodnejšiu.

4. Zmluvu si dobre preštudujte

Zmluvu si dôkladne prečítajte a nepodpisujte ju na predajni. Radšej si vyžiadajte kópiu a doma si ju v pokoji preštudujte. Zamerajte sa aj na zmluvné pokuty v prípade problémov so splácaním.

5. Rozhodnite sa pre splátku, ktorá Vás nezruinuje

Výšku splátky prispôsobte rodinnému rozpočtu. Pred podpisom zmluvy sa Vám môže všetko zdať v poriadku, pretože sa už neviete dočkať, kedy nový tovar odskúšajte. Majte však na pamäti, že ak máte nízky príjem, aj nízka mesačná splátka ním môže poriadne zamávať.

Nakupujte na splátky s rozumom
5 (100%) 1

toppozicka big

Overená pôžička na čokoľvek.Chcem si požičať