Oplatí sa vám refinancovať hypotéku?

Prichádza dobrá správa pre všetkých majiteľov nevýhodných hypotekárnych úverov, ktorí rozmýšľajú nad možnosťou refinancovania. Dňa 21. 3. 2016 totiž vstupuje do platnosti nový zákon o úveroch na bývanie. Aké zmeny prinesie?

Refinancovanie bude po novom lacnejšie

Najväčšou zmenou nového zákona o úveroch na bývanie budú podmienky refinancovania. Doposiaľ si banky za refinancovanie hypoték mimo obdobia fixácie pýtali poplatok vo výške 4 – 5 % zo zostatku istiny. Po novom si budú môcť zaúčtovať len maximálne 1 %. Hoci je táto správa pre klientov pozitívna, otázne je, ako sa k tomu postavia banky. Príjmy z poplatkov z refinancovania sa budú snažiť získať niekde inde. Je teda pravdepodobné, že úvery sa predražia v ďalších poplatkoch. Sprísniť sa môžu aj podmienky poskytovania úverov.

Kedy sa oplatí refinancovať?

Klientovi sa oplatí refinancovať za nasledovných podmienok:

  • Ak má súčasnosti úrok vo výške 3,5 % a viac a do fixácie viac ako 1 rok. Čím je obdobie do fixácie dlhšie (12 – 24 mesiacov), tým viac sa oplatí banku po marci zmeniť a nečakať na výročie fixácie.
  • Ak do fixácie zostáva už len pár mesiacov, oplatí sa počkať na refixáciu a úver vyplatiť bez poplatkov.
  • Ak klient získal hypotéku za výhodných podmienok s úrokom okolo 2,5 %, refinancovanie sa oplatí, ak má do výročia fixácie 2 roky a viac. Ak spláca úver už viac rokov pri úroku 2,5 % a do fixácie mu ostáva približne rok, neoplatí sa vyplácať predčasne.

Poplatky súvisiace s refinancovaním

Zmena banky sa spája s viacerými poplatkami, ku ktorým patria:

  • Poplatok vo výške 1 % zo zostatku dlhu
  • Poplatok na katastri za vklad nových záložných zmlúv (66 €)
  • Náklady na ohodnotenie nehnuteľnosti alebo na znalecký posudok
  • Poplatky súvisiace s bežným účtom, ktorý si väčšinou klient musí zriadiť v novej banke
  • Poplatok za vyčíslenie zostatku dlhu (od 15 € do 150 €)

Refinancovanie vo VÚB s úrokom len 1,49 %

Aktuálne prichádza so zaujímavou ponukou na refinancovanie VÚB. Klienti môžu získať len 1,49 % úrok s fixáciou na 3 roky. Pri dlhšej fixácii ponúkne banka vyšší úrok, pre 5 rokov je to 1,69 % a pre 10 rokov 2,29 %. Podmienkami sú otvorenie bežného účtu a poistenie k úveru. Refinancovanie je vhodné takmer pre všetky typy hypoúverov a viazaností, nevzťahuje sa však na hypotéky pre mladých. Ponuka je časovo obmedzená a končí 30. apríla 2016. Pri refinancovaní hypotéky je možné požiadať aj o navýšenie hypotekárneho úveru, ktoré sa bude hodnotiť podľa individuálnej situácie každého klienta, podľa výšky jeho príjmu a zabezpečenia.

Je najnižší úrok najvýhodnejší?

Hoci nízke úroky vyzerajú na prvý pohľad lákavo, nemusia byť vždy výhodné. Pri výbere hypotéky treba brať do úvahy viacero faktorov, ktoré sa podpíšu na celkovej cene hypotéky. Aj na prvý pohľad lacný úver sa môže zmeniť na nevýhodný po dôkladnom posúdení všetkých poplatkov a podmienok. Aby ste získali naozaj ten najvýhodnejší hypotekárny úver, nechajte si vypracovať ponuky od viacerých bánk. Zvážte aj služby finančného poradcu.

Oplatí sa vám refinancovať hypotéku?
5 (100%) 1

toppozicka big

Overená pôžička na čokoľvek.Chcem si požičať