Podvodné pôžičky – na čo si treba dávať pozor?

podvodne pozickyTéma podvodných pôžičiek nie je žiadnou novinkou. Podvodníci boli a aj budú súčasťou sveta pôžičiek. Zákony a polícia na nich často nestačia, keďže ich vynaliezavosť takmer nepozná hranice.

Z tohto dôvodu sa ľudia nemôžu spoliehať iba na to, že ich pred prípadným podvodom ochráni polícia. Predovšetkým je potrebné si dávať pozor od koho si požičiavame a za akých podmienok.

Čo všetko možno považovať za podvodnú pôžičku?

Pri podvodnej pôžičke dochádza k oklamaniu alebo zavádzaniu žiadateľa. Inými slovami – dohodnuté podmienky úveru nezodpovedajú skutočnosti.

Najčastejšie formy podvodných pôžičiek

Poplatok vopred

Poskytovateľ pôžičky si na začiatok vypýta poplatok za dojednanie či sprostredkovanie pôžičky. Klient požadované peniaze zaplatí. Následne poskytovateľ pôžičky s ním prestane komunikovať. K samotnému poskytnutiu pôžičky nikdy nedôjde.

Spoplatnené telefonáty

Poskytovateľ pôžičky inzeruje na internete či v tlači, kde vyzýva ľudí, aby ho kontaktovali na uvedenom telefónom čísle. Nejde však o bežné číslo, ale o audiotexovú linku, ktorá je vysoko spoplatnená. Ak žiadateľ o pôžičku na toto číslo zavolá, jeho hovor je umelo naťahovaný. Výsledkom je vysoký telefónny účet, ktorý neviedol k žiadnemu úveru.

Maskovanie skutočnej ceny pôžičky

Veľmi častou praktikou podvodníckych poskytovateľov pôžičiek je aj maskovanie skutočnej ceny pôžičky. Poskytovateľ pôžičky inzeruje úver s nízkym úrokom, aby zaujal čo možno najviac ľudí. O skutočnej cene pôžičky však úrok hovorí veľmi málo. Podvod je v tom, že cena úveru je zamaskovaná do rôznych poplatkov – ako napríklad poplatok za poskytnutie úveru.

Zavádzanie o skutočnej cene pôžičky používaním rôznych poplatkov však nepoužívajú iba podvodníci, ale aj niektoré seriózne spoločnosti. Otázka je najmä v miere. Rozdiel medzi marketingom a podvodom často nie je veľký.

Nebezpečenstvu rôznych poplatkov spojených s pôžičkou sa však dá veľmi ľahko vyhnúť. Poskytovatelia pôžičiek majú zo zákona povinnosť pri svojich produktoch uvádzať Ročnú percentuálnu mieru nákladov (často sa používa skratka RPMN), ktorá vyjadruje celkovú cenu pôžičky. RPMN zohľadňuje ako úrokovú mieru, tak aj všetky poplatky spojené s pôžičkou. Každý žiadateľ o pôžičku by tak mal sledovať práve RPMN, a nie iba úrokovú mieru, ktorá môže byť do veľkej miery zavádzajúcou informáciou.

Ako rozpoznať podvodnícku firmu/poskytovateľa pôžičky?

Najjednoduchším spôsobom, ako sa nestať obeťou podvodnej pôžičky, je venovať pozornosť samotnému poskytovateľovi pôžičky.

Pozor je potrebné si dávať najmä na neznáme spoločnosti, ktoré nemajú vlastné webové stránky, je ich zložité kontaktovať a na internete nenájdete o nich žiadne recenzie.

Najbezpečnejšou cestou k spoľahlivej pôžičke je využiť služby zabehnutých spoločností, ktoré na našom trhu pôsobia niekoľko rokov a ich služby využili tisíce ľudí. Najlepšou voľbou sú banky. Na trhu s pôžičkami sa však pohybuje aj množstvo nebankových spoločností, ktoré sú súčasťou nadnárodných firiem a na ktoré sa dá naozaj spoľahnúť.

Najrizikovejšou skupinou poskytovateľov pôžičiek sú fyzické osoby. Tu sa vyskytuje najviac podvodníkov. Určite to však neznamená, že všetci takýto poskytovatelia pôžičiek majú nekalé úmysly.

Ďalšou účinnou obranou voči podvodníkom je vyhľadanie referencií. Pokiaľ sú ľudia s poskytovateľom pôžičky spokojní, tak s veľkou pravdepodobnosťou nájdete niekde na internete nejakú pozitívnu recenziu. Na internete sa však oveľa častejšiu objavujú negatívne recenzie. Nahnevaní ľudia sa jednoducho oveľa radšej podelia so svojimi skúsenosťami.

Zopár minút pátrania po recenziách či názoroch ľudí na internete dokáže ušetriť obrovské množstvo peňazí a nepríjemností spojených s podvodnými pôžičkami.

Aké možnosti majú obete podvodu?

Ak ste sa stali obeťou podvodnej pôžičky, túto skutočnosť je vhodné nahlásiť na polícii. Podanie trestného oznámenie nie je spojené so žiadnymi nákladmi.

Podvodné pôžičky – na čo si treba dávať pozor?
5 (100%) 3

toppozicka big

  • Monika

    Výborné hinty na podvodníkov, ešte chcem dodať, že vždy si vyberajte overených partnerov či už sprostredkovateľov alebo poskytovateľov, ja mám s týmito výborné skúsenosti: http://www.hyperfinancie.sk/

Overená pôžička na čokoľvek.Chcem si požičať