Reklamné slogany bánk: Čo sa za nimi skrýva?

V reklamách aj z úst bankových pracovníkov môžete počuť rôzne frázy, ktoré lákajú na zakúpenie bankových produktov. Aká je skutočnosť?

Úver bez poplatkov

Ak banka sľubuje úver bez akýchkoľvek poplatkov, väčšinou to znamená, že legislatívne zmeny jej znemožnili tieto poplatky pýtať. Ide najmä o poplatky za mimoriadne splátky alebo vedenie úverového účtu. Ak banka odpustí aj poplatok za poskytnutie úveru, väčšinou sa to premietne do vyššej úrokovej sadzby.

Pôžička bez dokladovania príjmu

Podľa novej legislatívy si musia banky dôkladne preverovať nielen žiadateľov o hypotéku, ale aj o spotrebný úver. V minulosti niektorým bankám stačilo, že sa klientovi každý mesiac na osobný účet pripisovala pravidelná čiastka. Na základe toho banky predpokladali, že klient má trvalé zamestnanie alebo poberá dôchodok. Klienti, ktorí nemali v bankách vedený osobný účet, museli pravidelný príjem dokladovať. Najnovšie zmeny v zákonoch prikazujú bankám overovanie schopnosti klienta splácať úver.

Znížime úrok oproti konkurencii o 0,2 %

Ak banka láka klientov na takúto ponuku, predpokladá, že väčšina klientov nemá čas ani chuť chodiť osobne do pobočiek konkurenčných bánk, zháňať potvrdenia a informovať sa o každej úrokovej sadzbe kvôli pár eurám. O zníženie úrokovej sadzby tak napokon požiada len veľmi málo záujemcov, ale banka si lákavým sloganom zlepší meno.

Odmeníme Vás za platbu kartou

Ak chcete vyššiu odmenu, musíte aj viac platiť kartou, takže v konečnom dôsledku viac miniete. Väčšinou musíte uskutočniť platby nad určitú výšku, aby ste získali odmenu alebo účet bez poplatkov. Odmena za platby kartou je navyše zanedbateľne nízka.

Pri riadnom splácaní vraciame poslednú splátku

Ak Vám banka vráti časť peňazí, ktoré jej splácate, je to určite skvelý pocit. V skutočnosti je však takáto pôžička drahšia ako konkurenčná. Takéto odmeny vyžadujú riadne splácanie a aj malé omeškanie Vás môže o bonus pripraviť. Niekedy banka vyžaduje splnenie viacerých podmienok naraz, ktoré klientovi počas obdobia splatnosti ľahko zídu z mysle a ich porušením stráca nárok na odmenu.

Pri hypotéke za Vás zaplatíme poplatky za znalca a kataster

Ak banka láka klientov na hypotekárny úver a sľubuje, že zaplatí znalca aj poplatky na katastri, treba počítať s tým, že úroková sadzba bude vyššia ako u konkurencie. Pri vyššej úrokovej sadzbe nie je ťažké preplatiť administratívne poplatky. Nič totiž nie je zadarmo, aj keď sa to môže na prvý pohľad zdať.

Ako sa teda v pôžičkách vyznať? Nedajte sa ovplyvniť lákavými frázami a zamerajte sa len na fakty. Zistite si výšku RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), ktorá udáva skutočnú cenu pôžičky.

Reklamné slogany bánk: Čo sa za nimi skrýva?
5 (100%) 1

toppozicka big

Overená pôžička na čokoľvek.Chcem si požičať