Ako si znížiť mesačnú splátku úveru?

Máte problémy so splácaním úveru? Jedným zo spôsobov ako odľahčiť rodinný rozpočet je zníženie mesačnej splátky. Ako na to?

1. Mimoriadna splátka úveru

Ak patríte medzi tých šťastnejších a máte odložené nejaké úspory, môžete nimi uhradiť mimoriadnu splátku. Nemusí to však byť také jednoduché. Kým v jednej banke mimoriadnu splátku vykonáte pohodlne cez internet a bez poplatku, v ďalšej musíte podať žiadosť aj 30 dní vopred a zaplatiť poplatok. Zdá sa, že týmto komplikovaným procesom sa banky snažia odradiť klientov od mimoriadnych splátok.

Mimoriadna splátka sa oplatí najmä klientom, ktorí čerpali úver po júni 2010. Tieto úvery sa už riadia novou legislatívou, ktorá chráni dlžníkov pred zbytočnými poplatkami. Napríklad mimoriadne splátky sú pri bežných pôžičkách zadarmo. Ak súčet riadnych splátok za rok neprekračuje sumu 10 000 eur, banka si za mimoriadnu splátku nemôže pýtať poplatok. Ak je súčet ročných splátok vyšší, výška poplatku môže dosiahnuť maximálne sumu vo výške 1 %. V poslednom roku splácania to môže byť najviac 0,5 %. Úvery poskytnuté ešte pred júnom 2010 sú spojené s vyššími poplatkami, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky 5 %. Po zaplatení mimoriadnej splátky sa klient rozhodne, či výšku splátky nezmení alebo ju zníži, pretože potrebuje odľahčiť rozpočet.

2. Úprava splátkového plánu

Úprava splátkového plánu klienta vyjde spravidla drahšie ako mimoriadna splátka. Úprava splátkového plánu je vlastne predĺžením doby splácania úveru, takže splátky sa znížia rozdelením na viac mesiacov. Poplatky za úpravu splátkového plánu začínajú pri sume 20 eur a môžu dosiahnuť až 149 eur. Niektoré banky však túto možnosť ponúkajú aj zadarmo ako napríklad Raiffeisen alebo Tatra banka. Iné banky, ako napríklad UniCredit Bank, zmenu splátkového plánu neumožňujú.

3. Refinancovanie úveru

Treťou možnosťou ako znížiť výšku splátok je využiť možnosť refinancovania. Za určitých podmienok môže vyjsť refinancovanie lacnejšie ako predĺženie doby splatnosti. Od konkurenčnej banky môže klient získať omnoho lepšie podmienky. Navyše, ak si stará banka bude chcieť klienta udržať, je možné, že mu ponúkne predĺženie splatnosti zdarma alebo zníži úrokovú sadzbu.

4. Odklad splátok z vážnych dôvodov

Pri problémoch so  plácaním Vám môže pomôcť aj poistenie schopnosti splácať úver. Ak máte vážne problémy so splácaním úveru z dôvodu ako napr. strata zamestnania alebo práceneschopnosť a viete daný dôvod zdokladovať, môžete požiadať o odklad splátok. Keď uplynie doba odkladu, banka mesačné splátky navýši alebo ponechá pôvodnú výšku splátok a predĺži obdobie splácania. V prípade predĺženia doby splatnosti treba rátať aj s poplatkom. Odklad splátok sa navyše zaznamenáva aj do úverového registra, takže vaša bonita sa v očiach veriteľov zhorší.

Ako si znížiť mesačnú splátku úveru?
5 (100%) 1

toppozicka big

  • paul jean

    Dobrý deň,
    Dal som k dispozícii úver od 5000 eur do 500 000 až podmienky veľmi jednoduché na všetky osoby, ktoré môžu vrátiť. Som si tiež investície a pôžičky medzi najmä všetky druhy . Ponúkam úvery krátkodobé, strednodobé a dlhodobé spolupráci s môj právnik a vrátenie obdobie cenovo dostupné. Nevieme vaše použitie a naše transfery sú poistené bankou pre bezpečnosť transakcie. Pre všetky žiadosti predložila návrhy vo vzťahu k sadzbám a splátok platieb a budem na vašu pomoc. Nakoniec pre viac porozumenie prosím kontaktujte ma žiadne e-mail : noiretmonique46@gmail.com

    Email : noiretmonique46@gmail.com

Overená pôžička na čokoľvek.Chcem si požičať